Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť náter v retro, vintage či shabby štýle. Môžete investovať do špeciálnych farieb určených na vytvorenie ošúchaného vzhľadu. Jednoduchšie je však natretie obyčajnou akrylovou farbou a následné
Natieranie
Najjednoduchším je odstránenie starého náteru a nový náter akrylovou farbou. Tento typ farieb má niekoľko výhod. Pre domáce použitie sú najdôležitejšie dve – nezapácha tak výrazne ako iné farby a niektoré druhy týchto farieb je možné použiť aj na maľovanie hračiek či častí nábytku, ktoré prichádzajú do styku s potravinami.
Predchádzajúca veta naznačuje, že nie je možné len tak vojsť do obchodu a vypýtať si “jednu akrylovú”. Okrem odtieňov (ktoré je možné veľmi jednoducho miešať) existuje aj množstvo výrobcov a niektorí z nich majú viacero rôznych typov akrylu (ktoré zasa nemusia byť kombinovateľné). Preto je najlepšie poradiť sa na mieste s predavačom.
Niektoré si aj po zaschnutí zachovávajú istú pružnosť, ďalšie majú dokonalý lesk a tretie zasa vyplnia každú škáru a majú vynikajúcu kryciu schopnosť.
Náter potrebuje schnúť aspoň štyri hodiny. Nesnažte sa vec urýchliť. Spodný náter sa už môže zdať suchý, ale po niekoľkých dňoch sa farba začne odlepovať. Pretože spodná vrstva už nemohla cez vrchnú vyschnúť.
Aj keď na natieranie sa väčšinou používa štetec, nie je zlé zvážiť najmä na plochy použitie menšieho valčeka. Pomôže vám naniesť farbu rovnomernejšie a rýchlejšie.
Ak budete natierať menšie plochy, môžete akrylovú farbu zamiešať aj v kelínku a nespotrebovanú odložiť – stačí zakryť ju sáčkom a utesniť gumičkou.
Dobrá správa je, že pri našej snahe o ošúchaný vzhľad sa namusíme vôbec trápiť, ak farba dokonale nekryje. Využijeme to pri finalizácii.
Dokončenie
Záverečnou fázou je prebrusovanie hrán a všetkých miest, ktoré chceme “ošúchať”. Na hranách využijeme len brúsny papier, na plochách si radšej pomôžeme držiakom na brúsny papier, aby neboli prechody medzi farbou a ošúchaným miestom príliš prudké. Miera ošúchanosti závisí len od nášho vkusu.
Ak chceme využiť staronový nábytok nie len ako dekoračný predmet, môžeme ho pretrieť krycím voskom podobný ako dekoračné sviečky.
Na záver už zostáva namontovať pôvodné či nové kovania či sklenené výplne a vianočná dekorácia je hotová.
Čo je…
masív – masívne drevo. Naozajstné drevo či už mäkké, alebo tvrdé. Žiadne odyhované zlepené piliny.
provensálsky štýl – kto videl film Dobrý ročník s Russelom Crowom, ten ho vie definovať celkom presne. Rustikálny biely alebo smotanový nábytok pôsobiaci mierne ošúchaným dojmom, možno zdobený kvetovým motívom. Vidiecky štýl južného Francúzska zaliateho slnkom a plného levanduľovej vône.
retro – všetko, čo vyzerá staro, opakuje dizajn z rokov 1900 – 1980. Môže sa jednať o nábytok, ale aj interiérové doplnky, ktoré napodobňujú staré dizajnové formy.
vintage – trochu “náročnejší” ako retro-štýl. Vintage nábytok a aj ostatné súčasti by mali byť originály. Zároveň je to jemnejší, “ženskejší” štýl, ku ktorému patria napríklad kvetinkové vzory alebo kvetináče plastové.
shabby – alebo aj shabby chic – ďalší romantický “ošúchaný” vidiecky štýl. V tomto prípade sa ošúchanosť navodzuje úmyselne. Štýl založila v 80.-tych rokoch dizajnérka Rachel Ashwellová. Pastelové farby, kvetinky, sošky anjelov veľa ozdobných detailov. To všetko k nemu patrí.
Celá debata | RSS tejto debaty